Allee tee 1, Simuna alevik, Väike-Maarja vald, Lääne-Viru maakond

Avanduse mõis

1494. aastal esmamainitud Avanduse mõis asub Väike-Maarja vallas, Simuna alevikus. Tänapäeval on vaadeldav mõisa ülipikk ja liigendatud historitsistlik peahoone, mis on ehitatud mitmes järgus.

15 saj. kuulus mõis von Taubedele. 17 saj. oli mõis von Fockide valduses.  19 saj ostis mõisa endale suvekoduks mitmeid ümbermaailmareise sooritanud tuntud vene meresõitja ja Põhja-Jäämere uurija geograaf Friedrich Benjamin von Lütke. F. B. von  Lütke elas mõisas kuni oma surmani. Viimaseks mõisaomanikuks oli 1888/1889. aastast kuni 1919. aasta maareformiga mõisa võõrandamiseni Konstantin Karl von Bremen.

Aastani 1955. asus mõisas Põllutöö Rahvakomissariaadi Avanduse Põllunduskool, hiljem Simuna sovhoosi keskus ning 2005. aastani asus hoones Avanduse vallavalitsus. 2010.a novembris läks mõisahoone eravaldusesse.

Mõisahoone vanim osa on hoone parempoolne ots, mis on 1760. aasta paiku ehitatud kahekorruseline barokne kiviehitis. 19 saj. täiendati mõisahoonet mitmete juurdeehitistega. Viimane ümberehitus tehti aastatel 1899 - 1902, mille käigus hõlmati hoonesse ka vasakul paiknenud vana valitsejamaja. Selle tulemusena kujunes omanäoline neorenessanssi sugemetega hoone, mis on osalt kahe-, osalt ühekorruseline. 

 Praegu on võimalik mõisahoonet imetleda ainult väljastpoolt.

FaLang translation system by Faboba
leader logod
kodulehe, e-poe, logo, seo, facebook tegemine