+3725093926 (Piret); +3725223873 (Triinu)

Seljamäe matkarada

Rakke valla lõunaosas, mitte kaugel Emumäest (ca 5km), asub Seljamägi, mis on tüüpiline vallseljak. Pika kitsa kruusaseljandikuna (pikkus umbes 7km, laius 40-80m, suhteline kõrgus 16m) kulgeb see Vägevalt läbi soode ja võsastunud heinamaade põhja suunas Piibe külani.

Seljamägi olevat tekkinud Kalevipoja mantlihõlma augu kaudu mahapudenenud liivast, kui ta seda kandnud Väinjärvest Pihkvasse. Seljamäe harjapidi on kulgenud juba muinasajal Selist Piipe suunduv ratsarada, mis ühendas Vaigat Järvamaaga. Pärimuse kohaselt olevat teed pidi Venemaa vürstid käinud Läänemaad rüüstamas. Seljamäe sõjatee on pärandkultuuriobjekt.

Seljamäe piirkond on oma loodusväärtuste tõttu arvatud üle-euroopalise hoiualade võrgustiku Natura-2000 alade hulka.

Seljamäe matkarada kulgeb Piibe ja Rakvere-Tartu maantee vahelisel alal ning on märgistatud suunaviitadega. Matkarada kulgeb Piibe silla lähedusest üle heinamaa kuni vana Piibe-Edru teeni. Jätkates jõuame endisesse karjääri, kust veeti kruusa Piibe maantee ehitamiseks. Karjäärist viib trepp tagasi Seljmäele, kus on peagi näha kitsede, õtrade ja jäneste rikkalik söögilaud madalakasvuliste haabade näol. Põrgukraavi ületamist lihtsustab üle kraavi ehitatud sild. Seljaniku lõikab läbi raudtee. Üsna raudtee lähistel asub 0,5 ha suurune kinnikasvav Edru Kaanjärv, kus elavad rohelised veekonnad, kasvavad vesiroosid. See õõtsikkaldaga järveke on Endla soostiku põhjapoolseim järv.

Rada võib läbida ka vastupidises suunas, alustades Rakvere-Tartu maanteelt Oljult.

Põnevust ja enda proovilepanekut pakub Seljamäe matkaraja läbimine koos eelneva kanuumatkaga Ao veskijärvelt Piipe.

FaLang translation system by Faboba
leader logod
kodulehe, e-poe, logo, seo, facebook tegemine