voiveretuuleveski@gmail.com, kontakt Liivika Harjo (+372) 5668 8178
Otspunkte saab külastada igal ajal

Struve geodeetilise kaare Võivere ja Simuna punktid

Struve geodeetiline kaar, mis ulatub Põhja-Jäämerest Musta mereni, mõõdeti aastatel 1816-1855 ja seda kasutati Maa kuju ja mõõtmete määramiseks ning topograafiliste kaartide koostamiseks. Loe lisaks Maa-ameti kodulehelt

Simuna-Võivere baasjoon mõõdeti 1827. aasta sügisel F.G.W. Struve juhendamisel. Baasjoone üks punktidest Simunas on tähistatud graniitsambaga ja teine punktidest Võiveres on tähistatud paekivist vundamendiga, mis on kaetud klaasist püramiidiga.

Võivere otspunkt asub Võivere tuuliku kõrval, kuhu Mittetulundusühing Võivere Tuuleveski soovib rajada Struve-Tenneri ekspositsiooni, et jahvatada ajaloo ja teaduse juttu Struve geodeetilisest kaarest ja maailmas tuntud, kuid Eestis vähem teatud astronoomidest ja geodeetidest Friedrich Georg Wilhelm Struve’st ja Carl Friedrich Tenner’ist.

Struve kaar kanti UNESCO maailmapärandi nimekirja 2005. aastal. Eestist kanti maailmapärandi nimekirja kolm punkti – Võivere, Simuna ja Tartu tähetorn. 

Vaata Struve otspunktide ja Võivere tuuliku kohta tehtud saatelõikusid Maahommiku saatest (alates 10min) ja Lauluga maale saatest (alates 45min).

FaLang translation system by Faboba
leader logod
kodulehe, e-poe, logo, seo, facebook tegemine