Lossi 1 , Porkuni küla, Tapa vald,
Mobiil 5345 2598
2. maist kuni 30. septembrini T-P kell 11.00 – 18.00
http://www.paemuuseum.ee

Porkuni Paemuuseum

Porkuni Paemuuseum asub kunagise Borkholmi linnuse väravatornis.  

Linnus rajati Porkuni järve keskel asuvale saarele 1479. aastal. Linnus hävines  Liivi sõja (1558-1583) ajal. Järele jäi vaid väravatorn. 

Paksude seintega torn on 21 meetrit kõrge. Kolm alumist korrust on ruudukujulised, kaks ülemist kaheksanurksed. Aluse mõõdud on 7,5 x 7,5 meetrit, müüride paksus ulatub 1,7 meetrini. Teisele, kolmandale ja neljandale korrusele pääseb seinas kulgevate trepikäikude kaudu, kahele ülemisele korrusele puittreppe mööda.

Torn renoveeriti aastal 1979 ja võeti esialgu kasutusele Porkuni kooli puhkeruumina. 1991. aastal koostati siin väljapanek kurtide õpetamise ajaloost Eestis. 4. juunil 1992 lisandus Marko Pomerantsi ettevõtmisel paenäitus.

Paemuuseum on sobiv koht täiendavate teadmiste saamiseks nii kooliõpilastele kui ka tudengitele. Huvilistel on võimalik ise paekivinäidiseid uurida ja töödelda ning kivistisi määrata. Asjakohast infot jagavad giidid, kes tutvustavad ekspositsiooni ja Porkuni kultuuriloolisi paiku.

2013 aastal uuendati Paemuuseumi ekspositsiooni. Muuseumi esimese korruse ekraanilt saab jälgida paeteemalisi esitlusi, videoid ja slaidiprogramme. Teise korruse arvutil saab mängida paekiviga seotud mänge ja lahendada ülesandeid.

Porkuni Paemuuseumi haldajaks on Tapa vald.

FaLang translation system by Faboba
leader logod
kodulehe, e-poe, logo, seo, facebook tegemine