Vao küla, Väike-Maarja vald
326 1625
3. juunist 30. augustini K-P 12-18 Suvekuudel teistel aegadel kokkuleppel. Info ja kontakt tel 526 3831 või muuseum@v-maarja.ee
http://www.v-maarja.ee/?part=html&id=109

Vao tornlinnus

Vao tornlinnus on ehitatud XIV sajandi teisel poolel. Asub endise Vao mõisapargi serval kõrge nõlvaku kaldal. Orus voolab oja, mis saab oma veed lähedastest Mõisamaa allikatest, andes alguse Põltsamaa jõele.

Vao tornlinnus on nelinurkne ja neljakandiline, ehitatud kohalikust paekivist. Linnusel on koos keldriga neli korrust, millest kaks alumist on võlvitud. Müüride paksuse järgi otsustades ei olnud Vao linnus mõeldud suuremate sõjaliste operatsioonide jaoks. Igasugusest siin toimunud sõjategevusest andmed puuduvad.

Vao tornlinnus oli vasalli alaliseks eluasemeks, millele viitavad danskeri (käimla), lavatooriumi (kätepesukoha), kabeli ja kamina olemasolu elukorrusel. 

Keldrit ühendab teise korrusega kitsas müürisisene trepikäik, mis oli algselt ainukeseks pääseteeks keldrisse, kus hoiti nii laske- kui toidumoona. Esimene korrus oli töötegemiseks, viimane korrus aga vahipidamiseks.
Linnus restaureeriti endise Vao sovhoosi direktori Hans Veermäe eestvedamisel 1986. aastal.

Piletid täiskasvanutele 2 eurot, õpilastele 1 euro

FaLang translation system by Faboba
leader logod
kodulehe, e-poe, logo, seo, facebook tegemine